نخ را می‌توان یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین محصولات ساخته دست بشر دانست. با پیشرفت علم و تکنولوژی نخ‌ها نیز تغییر یافتند و امروزه ما شاهد وجود انواع مختلفی از نخ‌ها در بازار هستیم که هرکدام از آن‌ها در صنعت خاصی کاربرد دارند. همین امر باعث شده است تا نخ یکی از محصولات وارداتی مهم کشور محسوب شود. به طور کلی به نخ های وارداتی کشور نخ های دمسه گفته می‌شود. این نخ‌ها که در انواع سایزها و اندازه‌ها در بازارهای کشور عرضه می‌شوند و دارای کاربردهای متفاوتی هستند. واردات نخ به دلیل اهمیت این محصول دارای صنایع دیگر نظیر بافندگی از اهمیت زیادی برخوردار است و در صورتی که این کالا تامین نشود صنعت ریسندگی کشور به طور کامل فلج خواهد شد.

وجود انواع رنگ‌ها و کیفیت‌ها در نخ‌ها باعث شده است تا واردات انواع مختلف نخ به کشور مورد توجه قرار گیرد. طی سال‌های گذشته واردات نخ عمدتا از کشورهای چین، ترکیه، هند، امارات و اندونزی صورت گرفته است. 

انواع نخ

از جمله اصلی‌ترین انواع نخ‌های وارداتی می‌توان به نخ یک لا، نخ ریسندگی، نخ اکریلیک، نخ ابریشم، نخ فرش، نخ دندان، نخ ریسی، نخ پلی استر، دوک نخ مشکی، دوک نخ نساجی و انواع نخ‌های کشش‌پذیر اشاره کرد که با توجه انواع مختلف نخ، کد تعرفه‌های مختلفی نیز برای آن‌ها تعریف شده است که در زمان واردات نخ مورد توجه قرار می‌گیرد.

با توجه به هر کد تعرفه، میزان هزینه‌های گمرکی برای نخ‌های وارداتی متفاوت خواهد بود. از مهم‌ترین ویژگی‌های مورد توجه در واردات نخ کیفیت آن است. نخ‌ها باید از بهترین نوع الیاف مصنوعی و طبیعی تهیه شوند. چنانچه نخ‌های وارداتی دارای کیفیت نامطلوبی باشند، نمی‌توانند باعث تولید صنایع یا کیفیتی نظیر فرش شوند.

اصلی ترین تمرکز شرکت امیر پیشرو صنعت کاسپین بر روی نخ های پلی استر و ویسکوز بوده است.

امیر پیشرو صنعت کاسپین

پوشش شرکتی مناسب، تولید و تامین مواد اولیه آن همواره از چالش های شرکت ها بوده است. در سال های اخیر مساله تامین نخ مورد نیاز برای تولید پارچه حتی در کارگاه های مربوطه نیز از نکات مورد توجه است. امیر پیشرو صنعت کاسپین همواره در تلاش بوده تا در جهت برند سازی شرکت ها و همچنین کاهش قیمت پوشاک مناسب برای مردم کشور عزیزمان تمام سعی خود را به کار گیرد و این موضوع باعث شده تا حدود 500 تن نخ در این راستا وارد کشور شده و نیاز مردم و شرکت ها را که پایه های اقتصاد این کشورند برطرف نماید.